Mise i blagoslovi

Osnovne informacije za sakrament ženidbe u našoj župi

Sakrament ženidbe

"Ženidbeni savez, kojim muškarac i žena međusobno uspostavljaju zajednicu cijeloga života, dobiva značenje i snagu od stvaranja, ali se za vjernike kršćane uzdiže i na veće dostojanstvo, budući da se pribraja među sakramente novoga saveza". (Red slavljenja ženidbe, Prethodne napomene, br. 1.)

Dokumenti - isprave potrebni za vjenčanje

1) ZARUČNIČKI TEČAJ se održava kroz pet uzastopnih večeri (ponedjeljak - petak) redovito s početkom u 20.00 sati i dužni su ga proći svi zaručnici koji žele sklopiti sakrament ženidbe - crkveni brak.
Prijave se vrše preko web stranice: http://obitelj.zg-nadbiskupija.hr/prijavnica/
Vremenski razmak od tečaja do datuma vjenčanja nije određen ali se, zbog zrelije odluke, preporuča da tečaj ne bude preblizu vjenčanja.
Nije potrebna nikakva pristupna preporuka ili potvrda iz bilo koje župe.
Zadnju večer se dobije potvrda o obavljenom tečaju, koja se, uz druge potrebne dokumente, predaje župnom uredu u kojem je vjenčanje dogovoreno ili u župu gdje su dogovorili Postupak za ženidbu, ako je vjenčanje s Otpusnicom u drugoj župi.

2) KRSNI LIST se može izvaditi samo u župi krštenja i nije neophodno da ga zatraže sami zaručnici - može to učiniti i netko drugi. Na njemu će biti naznačen i datum sakramenta sv. Potvrde (bez obzira gdje je primljen), s obaveznom naznakom slobodnog stanja (SLOBODNI LIST). Krsni list, kao službeni dokument, ne smije biti stariji od šest mjeseci.

3) DOPUŠTENJE ZA VJENČANJE IZVAN VLASTITE ŽUPE treba zatražiti barem jedno od zaručnika, iz župnog ureda župe kojoj po mjestu stanovanja pripadaju, ako ni jedno ne stanuje na području župe vjenčanja.

4) OTPUSNICA ZA VJENČANJE potrebna je samo onim zaručnicima koji Postupak za ženidbu nemaju u župi vjenčanja nego u jednoj od župa njihova stanovanja, ili pak u nekoj trećoj župi. Ali u tim slučajevima bit će im, kod najave vjenčanja, rečeno što im je činiti.

5) PRIJAVA U MATIČNOM UREDU MAKSIMIR, Zagreb - Petrova 116
potrebna je za sve zaručnike koji se žele vjenčati u našoj crkvi ne ranije od tri mjeseca prije datuma vjenčanja. Za prijavu u Matičnom uredu je potrebno:
a) Oboje zaručnika obvezni su doći zajedno i ponijeti sa sobom: osobnu iskaznicu i izvod iz matične knjige rođenih, s tim što Izvod ne smije biti stariji od tri mjeseca.
b) Predati fotokopiju osobne iskaznice svjedoka na vjenčanju - kumova.
Dobiju se odmah u ruke dva lista - potvrde - koje se predaju župnom uredu u kojem je vjenčanje dogovoreno, neovisno o tome gdje su imali Postupak za ženidbu.
Za ove potvrde (biljezi i usluge) plaća se neka manja pristojba.
Matični ured ureduje u sve radne dane (ponedjeljak-petak) od 9.00 do 15.00 sati.

Dodatne napomene

1) Vjenčanje se u našoj crkvi redovito slavi subotom u dogovorenom terminu, a poznato je da vjenčanja nema u Korizmenom vremenu. Mogući poslijepodnevni i večernji termini su: 16.30 (taj termin se može izabrati jedino ako je slijedeće vjenčanje u 17.15); 17.00 (ili 17.15); 19.00 (ili 19.15) sati. Zbog potrebe utvrđivanja i 'osiguranja' termina vjenčanja, vjenčanje je potrebno najaviti u župnom uredu barem šest mjeseci ranije.

2) Ako zaručnik ili zaručnica nemaju potrebne sakramente (Kršenje, Pričest i Potvrda) neka to riješe sa svojim župnikom (u župi stanovanja) ili na neki njima dostupan način, a moći će se o tome obavijestiti i kod same najave vjenčanja ukoliko će biti dovoljno vremena da se to riješi prije vjenčanja; budući da se radi o odraslim osobama koje trebaju biti dostatno poučene, to se nikad ne radi na brzinu.

3) Za svjedoke - kumove kod vjenčanja ne traži se nikakva crkvena isprava.

4) O taksi i načinu plaćanja pristojbe zaručnike se podsjeća kod pripreme obreda vjenčanja, a ako ih interesira sve im se može reći i kod prve najave.

Kako se kod nas slavi sakrament ženidbe

- Svećenik (vjenčatelj) dolazi pred glavni crkveni ulaz i ravna načinom ulaska u crkvu, kako je kod pripreme dogovoreno sa zaručnicima. Ovdje napominjemo da je izvorni i najstariji hrvatski način pristupa zaručnika k oltaru da zaručnici ulaze zajedno. Ipak, tijekom priprave, lako se dogovoriti i za drukčije želje ako se uklapaju u narav i dostojanstvo mjesta i slavlja.
- Kod vjenčanja, ako mladenci to žele, može svirati i pjevati naš orguljaš. Radi očuvanja vrijednih orgulja ne može se sa strane dovoditi drugoga orguljaša, osim ako je to dogovoreno sa našim orguljašem i Župnikom. Isto tako ako netko želi i ima mogućnost nekog drugog dostojanstvenog načina glazbene pratnje ili pjevanja, potrebno je to na vrijeme najaviti i zajednički dogovoriti pjesme koje su liturgijski prikladne za sam crkveni obred vjenčanja.
- Fotografirati se normalno može sve, s tim da fotografe treba upozoriti da ne budu napadni i ne ometaju dostojanstvo samoga čina, a to znači da ne hodaju okolo s kamerama i ne fokusiraju nikoga u vrijeme čitanja Božje riječi i tumačenja značaja sakramenta ženidbe - propovijedi.
- Naša se crkva uređuje (kiti) za subotu i nedjelju petkom u 9.00 sati i ne podnosi šumu cvijeća. Ako zaručnici žele da se crkva okiti nekim posebnim cvijećem, onda će se detalji dogovoriti sa Župnikom.
- Bacanje riže nema mjesta kod kršćanske ženidbe, o svemu drugom se dogovara.
- Poslije obreda vjenčanja mladencima u crkvi čestita samo najuža rodbina.

o. Antonio Mario Čirko

Prijavu vjenčanja nakon dogovora u župnom uredu možete učiniti na sljedećoj poveznici - Prijava vjenčanja e-župe.